Energiatakarékos és csendes terményszárító kis és közepes méretű mezőgazdasági vállalkozások számára. A berendezés kapacitása új elemek beépítésével bővíthető.
A szárító automatizált, igény szerint érintőképernyővel és PLC vezérléssel is rendelhető.
- Előmelegítő, kondicionáló zóna
- Termény oszlopok
- Automata vezérlésű terítő csiga
- Automata nedvesség szabályzó rendszer
- Kitároló rendszer
- Kézi- és automata üzemmód
- Nagy égéstér, ventilátor és égőfej
- A szárító és a ventillációs rendszer
- Vákuumtér és a friss levegő szabályzás
- Magasnyomású szárítótér
- Alacsony zajszint
- A szárító hőtermelő rendszere
- A gázellátó rendszer
Energiatakarékos mert…
a szárító BELSEJÉBEN ELHELYEZETT ventilátor a hűtőzónában lévő terményen keresztül szívja be a levegőt, amely azt ELŐMELEGÍTI. A DELUX szárítóknál ennek az úgynevezett vákuumos hűtőzónának köszönhetően jelentős ENERGIA MEGTAKARÍTÁS érhető el.
Csendes mert…
a TERMÉNY NAGYON JÓ HANGSZIGETELŐ. A szárító belsejében elhelyezett ventilátort (vagy ventilátorokat) 30cm vastag terményoszlop veszi körül. Ezért a DELUX szárítók működési zaja teljesen elfogadható. A terményszárító mellett működés közben egymással beszélgetni lehet.
Időt álló mert…
a szárító szekrény KÜLSŐ RÉSZE PERFORÁLT ALUMÍNIUM, a belső része kemény horganyzott perforált lemez.
Az ÁBER DELUX termény szárító felépítése és működése
Előmelegítő, kondicionáló zóna
A nedves termény bekerül a szárítóba, itt elkezdődik a termény lassú kíméletes felmelegítése. A nedvességleadás már a szárító tetején elkezdődik – ahol a termény a legnedvesebb – mert a felső puffer zóna perforált lemezekből áll. A terményben lévő kapillárisokon keresztül megkezdődik a nedvesség kipárolgása a termény külső felületének irányába, és mire a termény az intenzív szárító zónába ér, a felmelegített, magas hőmérsékletű szárító levegő nem okoz hőstresszt, hősérült szemeket.
Az előmelegítést követően ebben a szakaszban már intenzív a szárítás folyamata, a meleg szárító levegő hőmérsékletének hatására a termény belsejéből a nedvesség intenzíven áramlik a külső felület irányába.
Hosszú évek során többféle gabonaszárító típussal dolgoztunk és a tapasztalatok alapján kijelenthetjük, hogy a Delux szárító a terményből kíméletesen vonja el a nedvességet.
Termény oszlopok
A szárító zóna elején az előmelegítés fázisában a terményréteg vastagsága 14”, amely a szárító zónában 12”-ra csökken. A terményréteg szélessége 15”.
Ezek a méretek teszik lehetővé, hogy a terményrétegen diffúz átáramoltatott meleg levegő a leghatékonyabban hasznosuljon, így érhető el a legtökéletesebb fajlagos gázfelhasználás.
A termény a két lemez között kíméletesen, gravitációsan, függőlegesen lefelé áramlik, a cellás adagoló kitárolási sebességének ütemében.
A perforált lemezfelületen a lyukak összes felülete 32%. Ez a perforációs felület minimális ellenállást tanúsít a szárító légárammal és az apró porszemekkel szemben.
Automata vezérlésű terítő csiga
A szárító teljes hosszában, annak felső részében egyenletesen tölti fel a szárítót.
Feladata a terményszárítóknál a cellás adagoló által kitárolt termény pótlása.
Automata nedvesség szabályzó rendszer
A terményoszlopba benyúló érzékelő szonda a termény hőmérsékletét érzékelve, jelet ad az automata szabályzó rendszernek, amely szabályozza a kitároló rendszert. A szárítóból kijövő leszárított termény nedvessége egyenletes lesz az általunk beállított értéken.
Kitároló rendszer
A termény kitárolását a szárítóberendezés alsó részén, annak hossztengelyébe beépített 2 db cellás adagoló és az alatta elhelyezett 1 db, 8” átmérőjű kitároló csiga végzi. A cellás adagoló homorú kiképzésű, alumínium ötvözet, amely hosszú élettartamú és könnyen szervízelhető.
A cellás adagolók meghajtását egy darab egyenáramú, a kitároló csigát egy darab váltóáramú (220 V) hajtóműves villanymotor végzi, görgős lánc és lánckerék áttételen keresztül.
Kézi- és automata üzemmód
Kézi üzemmódban stabilizáljuk (a kitárolás sebességének beállításával) a szárítás folyamatát, majd átkapcsolunk automata üzemmódba és beállítjuk az egyenáramú villanymotor üzemi feszültségét a kézi üzemmódban használatos értékre.
A szárító innentől kezdve folyamatosan figyeli a terményoszlop hőmérsékletét, és azt állandó értéken igyekszik tartani, szükség esetén gyorsítani vagy lassítani a kitárolás sebességén azért, hogy a kitárolt termény nedvessége egyenletesen a kívánt értéken maradjon.
Nagy égéstér, ventilátor és égőfej
Az égéstérben találhatók a forró levegős szárítás nélkülözhetetlen tartozékai; a ventilátor(ok) és az égőfej(ek). A ventilátor a levegőt az alsó vákuumtérbe a visszahűtendő terményen keresztül szívja be, azt lehűtve. A beszívott levegő előmelegszik, ezzel a fűtési energia jelentős része visszanyerhető.
A ventilátor az alsó vákuumtérből az előmelegített levegőt az égőfejen keresztül a szárítási hőmérsékletre hevítve a felső túlnyomásos térbe szállítja. Az égőfej által termelt hő a ventilátor(ok) által termelt légáramlás révén eljut a szárítandó terményig, azon diffúz módon áthatolva felmelegíti.
A felmelegedett terményből kipárolgó nedvességet a légáramlás elszállítja a szárító berendezésen kívüli légtérbe. A nagy égéstér teszi azt lehetővé, hogy a ventilátor által keltett légörvénylés, az égőfej által termelt hőt egyenletesen elkeverje.
Az égésteret kettéosztó lemez pódiumon található nagy szervizajtókon keresztül könnyedén lehet a vákuumtérben elvégezni a javítási és karbantartási munkákat.
A szárító és a ventillációs rendszer
Ventilátor és az égőfej egység:
Az égéstérben a szárító teljesítményétől függően egy, vagy több nagyteljesítményű axiál ventilátor található, a ventilátor lapát fölött a ventilátor házban található a nyolcszögletű égőfej.
Főbb jellemzői:
- a ventilátor, házba van beépítve
- nagyteljesítményű villanymotorokkal közvetlen, vagy ékszíjhajtású
- csendes üzemű
- a ventilátor lapát alumínium öntvény
Vákuumtér és a friss levegő szabályzás
Az égésteret kettéosztó pódium alatti részt nevezzük vákuumtérnek.
Ebbe a részbe szívja be a levegőt a ventilátor a terményen és a külön erre a célra kialakított friss levegő beszívására kiképzett réseken keresztül, aminek a külső részén szabályzó ajtók találhatók. Így gyakorlatilag az ajtók nyitásával és zárásával szabályozhatjuk a termény visszahűtését.
Magasnyomású szárítótér
Az égésteret kettéosztó pódium feletti részt nevezzük magasnyomású szárítótérnek. Itt a ventilátor szállította és az égőfej által felhevített nagynyomású forró levegő található, amely a terményen áthatolva a szárító hatást végzi.
Alacsony zajszint
A szárítóba beépített axiál ventilátorok zajszintje eredendően alacsony, mert alumínium öntvényből készülnek, és 1750 f/ perc fordulatszámon működnek. Azonban a szárító üzemi zajszintjét jelentős mértékben a ventilátort kétoldalt körülvevő 30cm vastag terményoszlop hangelnyelő képessége csökkenti.
A szárító hőtermelő rendszere
Vákuumos visszahűtés:
A Delux szárítóknál a ventilátor a levegőt az alsó vákuumtérbe a visszahűtendő terményen keresztül szívja be. A beszívott levegő előmelegszik, ezzel a fűtési energia jelentős része visszanyerhető.
A gázellátó rendszer
A szárító gázellátó és szabályzó rendszere rendkívül egyszerű, könnyen kezelhető.
Az üzemi nyomáson szabályozottan csak a szárítási hőmérséklet eléréséhez szükséges mennyiségű gázt enged az égőfejhez, és optimális arányban állítja elő a gáz-levegő keveréket.
Az üzemeltetés földgázzal vagy folyékony propángázzal történhet.
Műszaki adatok
* A DPSL3520 típusnál a cellás adagolót és az alsó csigát ugyanaz a motor hajtja.
** Kukorica, szárítási hőm. 110º C, környezeti levegő 10º C, relatív páratartalom 65%
A szárítókapacitás a bemenő terményre értendő és függ a termény tisztaságától, fiziológiai jellemzőitől, az időjárási viszonyoktól.