A megtermett gabona tárolási körülményei jelentősen befolyásolják a növénytermesztés eredményességét. Az eredményes és gazdaságos tárolásnál már nem csak a szokványos mennyiségi és minőségi megóvásról kell gondoskodni, hanem ezt a két alapvető tényezőt szélesebb körben is célszerű kiterjeszteni.
Minőségi kérdések:
Nedvesség tartalom:
- a gabonák maximális nedvesség tartalmát az idevonatkozó szabványok rögzítik, de a gyakorlatban a tárolás biztonsága miatt, mindig alacsonyabb nedvesség tartalomra szárítják le az árut, mint amit az áruszabvány megenged. Ennek nagyságrendje eléri az 1-2 %-ot is, ami nem elhanyagolható.
- az új beruházásoknál érdemes mindig olyan tárolót választani, ami rendelkezik a szellőztető rendszerrel,
- a meglévő tárolókat is lehet utólagosan gabonaszellőztető berendezéssel ellátni,
- a terményt nem célszerű szabvány alatti nedvesség tartalomra szárítani, hanem egyedi, tárolónként a gyakorlatban meghatározott értékre érdemes csak csökkenteni,
- az így kezelt áru pl. kukorica kevésbé törik, a szárításra kevesebb energia szükséges,
- a terményt időnként száraz hideg levegővel át kell szellőztetni, ami szintén nedvesség tartalom csökkenést eredményez.
Rágcsálók és madarak által okozott kár:
- a betárolt gabonát madaraktól és rágcsálóktól meg kell óvni, mert az általuk okozott mikrobiológiai szennyeződéssel szemben nem lehet védekezni. A gabonát akár takarmányozási célra, akár étkezési célra használják fel a mikrobiológiai állapota ugyanolyan fontos tényező, mint a beltartalmi értékek,
- a folyamatos rágcsáló irtás és a madár kár elleni védekezést mind a csarnok tárolókban, mind a siló tárolókban nagyon hatékonyan meg lehet oldani, de talán a silótárolás itt is hatékonyabb.
Rovar fertőzöttség:
- a gabonatárolásnál megszokott jelenség, hogy az áru 2-3 hónapos tárolás után rovar fertőzött lesz és fertőtlenítés szükséges. A korszerű gabonatárolás lehetőséget ad arra, hogy ezt az időtartamot megnöveljük, vagy a gázosítást elkerüljük. A vegyszeres, betároláskor elvégzett prevenciós fertőtlenítés jó hatékonysággal megoldható a felsőpályás betároló vonallal rendelkező csarnok tárolóknál és a gabona silóknál. A rovarfertőzöttség kialakulását is jelentősen lehet csökkenteni a hideg és száraz levegős szellőztetéssel.
Mennyiségi megóvás:
- a korszerű gabonatárolásnál lehetőség van arra, hogy a különböző technológiai folyamatokat az árumozgatása nélkül elvégezzék,
- silókban nem kell az árut mozgatni, forgatni, mivel a szellőztetető berendezéssel az áru hűthető,
- nem kell az árut mozgatni a fertőtlenítésnél, mivel a tabletta könnyen behelyezhető a csarnok tárolóknál, vagy a fertőtlenítő gáz átszívható az árun silós tárolás esetén.
- az áru kitárolásakor a silós tárolásnál nem szükséges külön erőgép, plusz munkaerő és nem nő a törtszem tartalom,
- a porlási veszteség csökkenthető.
A fentiekből látható, hogy a korszerű gabonatárolásra fordított összegek, a nem elhanyagolható 1-2-3 esetleg 4%-os veszteség elkerülésével, milyen rövid időn belül megtérülnek, még akkor is, ha a gabona árak kiegyenlítettek.